ČESKO
KANADA
USA
FINSKO
ŠVÉDSKO
RUSKO
NĚMECKO
BĚLORUSKO

informace o turnaji

hokejový turnaj

TURNAJ NEJLEPŠÍCH

Repríza hokejového ,, Turnaje století " z Nagana.Klání světové elity, podruhé na Olympijských hrách s hráči ze zámořské NHL, se ponese ve znamení snahy ostatních týmů ukončit české kralování na mezinárodní scéně.Vedle triumfu v Naganu totiž český tým vyhrál i uplynulé tři světové šampionáty.

Českou snahu o obhajobu má zálusk překazit zbylá pětice týmů ze světové špičky. Padesátileté čekání na zlatou medaili z OH chtějí ukončit sebevědomí Kanaďané v čele s kapitánem Mariem Lemieuxem. Pro kanadský tým složený Waynem Gretzkým nemá jiný kov než zlato cenu.Kouč Pat Quinn má v týmu i další hvězdu, jež chyběla v Naganu: Paula Kariyu z Anaheimu.Američané, čtvrtfinálová obět českého tažení v Naganu,vždy v domácím prostředí slavili úspěchy.V roce 1960 ve Squaw Valley se poprvé radovali ze zlatých medailí.Dokázali to zopakovat ještě za dvacet let opět v Lake Placid.Nyní vede tým právě strůjce dvadvacet let starého zázraku Herb Brooks a pro řadu je to poslední šance na úspěch na mezinárodním poli.Rusy, stříbrné z Nagana, po propadáku výběru hvězd na domácím MS 2000 v Petrohradu dával dohromady Vjačeslav Fetisov.Tento krok vyřešil napjaté vztahy některých hokejistů s ruskou hokejovou federací a pozvánku do Salt Lake City nepřijali jen beci Sergej Zubov,Alexej Žitnik a útočník Alexej Mogilnyj. Dvě největší hvezdy chybí Seveřanům - Finové postrádají Saka Koiva,jenž podstoupil léčení rakoviny žaludku, a Švédové nemají ve výběru Petera Forsberga. Toho po potížích se slezinou nyní vyřadily problémy s kotníky.

Turnaj se hraje stejným systémem jako v Naganu. Osmička týmů byla rozdělena do dvou skupin, v nichž se čtyři celky střetnou každý s každým. Vítězství ve skupině by při potvrzení role favoritů mělo zajistit úspěšnému celku relativně slabší soupeře v boji o postup mezi nejlepší čtveřici celků - Německo a Bělorusko,outsidery skupin.

( Turnaj nejlepších )